Få overblik over nye krav til spildevandsudledning og industrispildevand

DHI inviterer til faglige møder i foråret 2026 om nye krav til spildevandsudledning, miljøfarlige stoffer og tilslutning af industrispildevand. Møderne giver praktisk indsigt i gældende regler og vurderingsmetoder.

I løbet af foråret 2026 inviterer DHI til om nye krav til spildevandsudledning, miljøfarlige stoffer og tilslutning af industrispildevand.

Møderne henvender sig primært til kommuner, forsyningsselskaber og visse virksomheder og har til formål at give deltagerne opdateret viden om lovgivning, myndighedskrav og praktiske vurderingsmetoder.

Fokus på miljøfarlige stoffer og nye vurderingsprincipper
På møderne præsenterer DHI erfaringer og metoder fra konkrete projekter og giver deltagerne indsigt i blandt andet vurdering af miljøfarlige stoffer, brug af blandingszoner, håndtering af såkaldte “i forvejen forekommende koncentrationer” (IFFK) samt anvendelse af Miljøstyrelsens vejledning om udledning af forurenende stoffer til overfladevand og havområder.

Der vil desuden være fokus på praktiske problemstillinger i forbindelse med udledningstilladelser, fortyndingsberegninger og vurdering af vandkvalitet og stofbelastning fra både renseanlæg og andre punktkilder.

Implementering af nye krav til spildevand og tilslutning
Møderne vil også sætte fokus på implementeringen af nye krav fra byspildevandsdirektivet, herunder reduktion af overløb til recipienter samt evaluering af spildevandsanlægs effekt på vandkvaliteten.

Derudover behandles den nye vejledning om tilslutning af industrispildevand og dens betydning for kommunernes arbejde med tilslutningstilladelser i praksis.

Praktisk information og tilmelding
Deltagelse er gratis, og møderne planlægges regionalt på baggrund af deltagernes tilmeldinger.

Interesserede kan læse mere og tilmelde via følgende link: DHI - Få styr på de nyeste krav til spildevandsudledning, regnvandsbetinget udledning og tilslutning af industrispildevand

For yderligere information kan DHI kontaktes ved Jens Tørslev (jet@dhigroup.com) eller Luis Campos Roman (luro@dhigroup.com).

Kontakt

snw@medicoindustrien.dks billede
Stellan Nørreskov Wulff
Chef for Politik og Kommunikation
48807535