Medicoindustrien byder velkommen til fire nye medlemmer, bl.a. inden for velfærdsteknologi

Medicoindustrien udvider medlemskredsen med en række nye virksomheder, bl.a. inden for den velfærdsteknologiske sektor. Det sker som led i Medicoindustriens målrettede arbejde for at styrke indsatsen på det velfærdsteknologiske område og samle branchen bag én fælles stemme.

Medicoindustrien har i de seneste måneder fået flere nye medlemmer inden for velfærdsteknologiområdet. Det sker som led i Medicoindustriens etablering af et velfærdsteknologisk spor, der skal samle producenter og leverandører af velfærdsteknologi til den danske pleje- og sundhedssektor.

Formålet er at styrke branchen i det nære sundhedsvæsen og sikre, at velfærdsteknologi i endnu højere grad udbredes og understøtter kvalitet og sammenhæng i pleje og behandling både på kommunalt og lokalt plan.

Medicoindustrien er derfor glade for at kunne byde velkommen til:

V. Guldmann A/S
V. Guldmann A/S beskæftiger sig med udvikling, produktion og salg af velfærdsteknologi til mennesker med funktionsnedsættelse og arbejdsredskaber til deres hjælpere. V. Guldmann A/S opererer globalt fra salgs- og servicekontorer i Danmark, Sverige, Norge, Tyskland, Holland, Italien, Frankrig, England, Canada og USA eller via distributører, der dækker bredt fra Island i nord til Australien i syd.
 
Sahva A/S

Sahva er en sundhedsvirksomhed med fagligt dygtige specialister i kroppens bevægelighed. Sahva har mere end 30 klinikker fordelt over hele landet, og hjælper kunder til et liv i bevægelse med hjælpemidler af højeste kvalitet og til kundens behov.
 
Sahva er Danmarks største udbyder af kropsbårne hjælpemidler og har 150 års erfaring. Sahva rådgiver og deler sin viden med professionelle og kunder gennem et stort udbud af aktiviteter.

Med kunden i centrum udvikler og designer Sahva højteknologiske ben- og armproteser, skinner og korsetter, ortopædisk fodtøj og indlæg. Sahva tilbyder også brystproteser og kompressionsbehandling og vejleder i sunde sko med optimal komfort til dine fødder. Sahva hjælper til at leve et mere aktivt liv med en højere livskvalitet.

Sahva er en del af Ottobock, en global tysk virksomhed med mere end 9.500 medarbejdere. Ottobock sælger bl.a. proteser, ortoser og andre hjælpemidler.

Bandagist Centret A/S
Bandagist Centret er en bandagistvirksomhed med 14 afdelinger i Danmark. Bandagist Centret leverer og producerer hjælpemidler indenfor områderne proteser, ortoser, ortopædisk fodtøj, indlæg til fodtøj og brystproteser mv.

Bandagist Centret er et af de største bandagerier i Danmark og medarbejderne er fagligt meget velfunderede og er altid vidende om nyeste udvikling i fagområdet.

JBS Consultancy
Security consultancy firm, with focus on medtech product cybersecurity.

JBS Consultancy offer services for security FDA 510(k) submission, EU MDR, Japan, Korea. Secure development frameworks, Security Risk, ISO Security Compliance product and IT, Security Requirements and System engineering, Security Verification and Security CAPA (vulnerability management and incidence response).
 

Kontakt

snw@medicoindustrien.dks billede
Stellan Nørreskov Wulff
Chef for Politik og Kommunikation
48807535