Medicoindustrien søger juridisk konsulent

Vi søger en juridisk konsulent, der kan tage ansvar for at servicere foreningens medlemmer og flere af foreningens mere end 25 ekspertgrupper med rådgivning indenfor udbudsret, reklameregler og reglerne for tilknytning mellem sundhedspersoner og medicovirksomheder.

Som brancheforening for virksomheder, der producerer og afsætter medicinsk udstyr, varetager Medicoindustrien medlemsvirksomheders interesser indenfor innovation, regulatoriske vilkår og afsætning. Vi har en bred kontaktflade til alle aktører i sundhedssektoren.   

Vi søger en juridisk konsulent, der kan tage ansvar for at servicere foreningens medlemmer og flere af foreningens mere end 25 ekspertgrupper med rådgivning indenfor udbudsret, reklameregler og reglerne for tilknytning mellem sundhedspersoner og medicovirksomheder.

Dit arbejde vil derfor i høj grad bestå af rådgivning af ansatte i Medicoindustriens medlemsvirksomheder, hvor det er vigtigt, at du klart og tydeligt formår at omsætte juraen til praktiske råd til medlemmerne.

Samtidigt får du ansvaret for at sekretariatsbetjene flere af Mediocindustriens ekspertgrupper, hvor du i nogle af grupperne vil være den ledende kraft.

Du har en videregående uddannelse, som er indenfor det juridiske, enten cand. jur eller cand. merc. jur. Du kan enten være nyuddannet eller have et par års erfaring. Det vil være en fordel, hvis du allerede under studiet er godt inde i udbudsretten.

Vores nye kollega vil indgå i et dynamisk team, hvor det forventes, at man arbejder i tæt dialog med kollegaer for at få alle sekretariatets mange aktiviteter til at lykkes.

Du forventes at være udadvendt og god til at kommunikere både mundtligt og skriftligt.

Du skal være god til at bevare overblikket og kunne se problemets kerne. Virksomhederne forventer, at du kan levere god og hurtig service. Du skal med andre ord være både fagligt og politisk skarp og have et imødekommende væsen.

Vi tilbyder en spændende hverdag i et miljø med stor faglig variation og en bred kontaktflade til en række spændende virksomheder. Vi bor i meget lækre omgivelser.

Uddybende information om stillingen kan du få ved at rette henvendelse til vicedirektør Lene Laursen på tlf. 28 56 50 38.

Ansøgning sendes til medico@medicoindustrien.dk inden den 15. august 2021.

Læs stillingsopslaget her 

Kontakt

ll@medicoindustrien.dks billede
Lene Laursen
Vicedirektør
4918 4702